Każda kobieta zagrożona jest rakiem szyjki macicy. Rak szyjki macicy to złośliwy nowotwór, który może rozwinąć się w każdym wieku.
Każda kobieta zagrożona jest rakiem szyjki macicy. Rak szyjki macicy to złośliwy nowotwór, który może rozwinąć się w każdym wieku.
Istnieje wiele hipotez dotyczących jego rozwoju. Znacznymi czynnikami wystąpienia tego raka są:
- wczesny wiek inicjacji seksualnej
- infekcja wirusem brodaczka
- liczni partnerzy seksualni
- palenie papierosów
- liczne ciąże
Żeby zaradzić rozwojowi raka szyjki macicy wystarczy regularnie się badać. Niezbędne jest wykonanie cytologii raz na 6 miesięcy, a także w przypadku podejrzenia jakiś nieprawidłowości – kolposkopii. Zabieg ten jest bezbolesny. Badanie to umożliwia obejrzenie powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu. Kolposkopie można potraktować jako badanie uzupełniające cytologię.
Wykonanie kolposkopii jest zalecane w przypadku wykrycia zmian w narządach rodnych podczas tradycyjnego badania w gabinecie ginekologicznym lub otrzymania wyniku cytologii z wynikiem III grupy według Papanicolau lub jeśli według oznaczenia Bethesda wynik będzie nieprawidłowy.
Kolposkopia polega na obejrzeniu dróg rodnych specjalnym mikroskopem, zwanym kolposkopem. Urządzenie to pozwala obejrzeć pod dużym powiększeniem obraz naszych tkanek. Ponadto barwienie tkanek, które ma miejsce podczas tego badania ułatwia szybką i trafna ocenę naszego stanu zdrowia.
Podczas badania stosuje się związki jodu, a także kwasu octowego, które w przypadku zmian patologicznym barwią się w charakterystyczny sposób. Przykładowo przedinwazyjny rak szyjki macicy posmarowany kwasem octowym ma wygląd białych obszarów. Potwierdza to, że kolposkopia ma na celu wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy, których wyleczalność w tym stadium choroby wynosi 100%.
Istnieje wiele wskazań do wykonania badania kolposkopowego, są nim między innymi :
- Pobranie materiału do badania histopatologicznego w celach rozpoznawczych.
- Ocena zmian chorobowych w kanale szyjki macicy, sugerujących dysplazję.
– Ocena raka przedinwazyjnego w kanale szyjki macicy. - Ocena wczesnego raka naciekającego szyjki macicy.
– Ocena zmian kolposkopowych zaliczanych do 2. i 3. grupy.
Wykonanie kolposkopii nie wymaga od kobiety skomplikowanego przygotowania. Wystarczy pamiętać, aby na kilka dni przed jego wykonaniem nie współżyć, nie wykonywać USG dopochwowego a także nie powinno się w tym okresie wykonywać żadnych innych badań ginekologicznych. Wszystkie te sytuacje stwarzają ryzyko zatuszowania wyników kolposkopii.
Badania kolposkopii nie wykonuje się w trakcie trwania stanu zapalnego pochwy, a także podczas miesiączki, ponieważ wtedy jego obraz nie jest wiarygodny. Ciąża jednak nie jest przeciwwskazaniem do wykonania kolposkopii.
Wiele kobiet boi się bólu, podczas wykonywania badania. Należy pamiętać, że kolposkopia jest kilkuminutowym bezbolesnym badaniem. Nie niesie ona ze sobą żadnego ryzyka powikłań. Jedynym zaleceniem po wykonaniu tego badania jest unikanie współżycia przez kilka dni (około 6-7dni). Na wynik kolposkopii nie trzeba długo czekać. Dostaniemy go tuż po wykonanym badaniu.
Czasami gdy niezbędne jest pobranie wycinka tkanek z dróg rodnych kolposkopię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jednak o przebiegu i celu badania pacjentka informowana jest przed zabiegiem tak żeby ewentualnie mogła podjąć decyzję o znieczuleniu.
Proces rozwoju raka szyjki macicy najczęściej trwa ponad 10 lat. Dajmy sobie szansę, aby żyć dłużej. Pamiętajmy o regularnych badaniach kontrolnych, a także obserwujmy nasze ciało, ono zawsze powie nam najwięcej! Rzeczywistość jest brutalna! Rak szyjki macicy codziennie zabija 10 Polek! Co dwie minuty na świecie umiera kobieta z powodu raka szyjki macicy.
Czy chcesz być następna? Nie zwlekaj, przebadaj się!