Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Kosmetyki naturalne

Bez czarny – właściwości i zastosowanie w kosmetyce.

 Bez czarny zwany również dzikim bzem, to roślina z rodziny piżmakowatych (należy do niej również kalina). Kiedyś zaliczany  również do rodziny roślin bzowatych i przewiertniowatych. Bez to rozłożyste drzewo lub krzew, z białymi kwiatami zebranymi w baldachogrona i ciemnoczerwonymi owocami – kulistymi pestkowcami.  Kwitnie w okresie od maja do lipca, a owoce zbierane są w miesiącach letnich  tj. w lipcu i sierpniu.

W  Polsce bez czarny znany  jest również pod innymi nazwami np. bez pospolity, bez lekarski, bez apteczny. Jest to roślina, która nie ma szczególnych wymagań jeżeli chodzi o środowisko, w którym funkcjonuje. Bez można spotkać na ternie całego kraju w różnych miejscach m.in. na polach, przy drogach i budynkach oraz w lesie. Ze względu na swoje właściwości jest wykorzystywany jako roślina lecznicza, kosmetyczna, ale też jadalna.

Kuracja bzem

W leczeniu istotną cechą kwiatu bzu jest działanie napotne oraz przeciwgorączkowe. W medycynie ludowej napar z czarnego bzu polecany jest w walce z grypą, przeziębieniem, zapaleniem gardła. Stanowi bogate źródło witaminy C.

Bez w kuchni

Bez czarny wykorzystywany jest również w kuchni. Do najpopularniejszych przepisów z bzem w roli głównej zalicza się  lemoniadę, placki z kwiatami bzu, czy wino.

Kosmetyczne właściwości bzu

Bez ze względu na swoje właściwości jest szeroko wykorzystywany również w kosmetyce. Ma zastosowanie nie tylko wewnętrzne, ale także zewnętrzne. Jest składnikiem kosmetyków produkowanych przez duże koncerny kosmetyczne, ale także samodzielnie na własne potrzeby. Bez jest naturalnym kosmetykiem, który najszersze zastosowanie ma w leczeniu problemów skórnych.

Szczególnie dobrze radzi sobie ze skórą trądzikową, tłustą, czy mieszaną, ale także ze skórą dojrzałą, na której widoczne są pierwsze zmarszczki.  Bez łagodzi podrażnienia i stany zapalne, oczyszcza i pobudza skórę, co pomaga szczególnie w leczeniu skóry trądzikowej. Prostym przykładem kosmetyku  działającego na ten rodzaj skóry jest woda z kwiatów czarnego bzu, która działa jak tonik.  Kosmetyk działa antybakteryjnie i dokładnie dezynfekuje skórę twarzy. Roślina ta ma również zastosowanie w łagodzeniu oparzeń słonecznych.

Dzięki witaminom takim jak: C, B i A, substancjom mineralnym oraz związkom chemicznym (rutyna, garbniki), bez działa przeciwutleniająco i regenerująco. Należy zaznaczyć, że witamina C bierze udział w produkcji kolagenu, a zatem bez z powodzeniem wykorzystywany jest  w kosmetykach przeciwzmarszczkowych oraz kosmetykach antycellulitowych. Ciekawym przykładem wykorzystania bzu w walce z cellulitem jest kąpiel bzowa, która pobudza krążenie. Natomiast ze względu na dużą zawartość  rutyny uszczelnia naczynia krwionośne i ma właściwości przeciw rodnikowe, czyli chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się.

Z kolei napar z bzu stosuje się do wybielania piegów, jako tonik do twarzy oraz składnik kremów łagodzących i wybielających. Kremy na bazie kwiatów czarnego bzu wpływają na nawilżenie, wygładzenie oraz natłuszczenie skóry.

Kosmetyki zawierające czarny bez nadają się do codziennej pielęgnacji. Preparaty uzyskane z  jego kwiatów są zawsze świeże i ekologiczne, wszystko zgodnie z naturą. Bez jest również doskonałą rośliną do kosmetycznych eksperymentów w domowym laboratorium.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Dieta

Łuszczyca paznokcia – ten, kto na nią cierpi, dobrze wie, jak twardym jest przeciwnikiem. Jej objawy są często trudne do wyleczenia, wystarczy natomiast jeden...

Copyright © 2020 Medica.pl