Kiedy zacząć suplementować witaminy i minerały? Czy jest to całkowicie bezpieczne?

Przy obecnej pogodzie, częstych wahaniach temperatury oraz możliwości bycia przewianym, szczególnie warto dbać o swój organizm. Zalecana jest zdrowa, bogata w owoce i warzywa dieta, odpowiednia ilość snu oraz aktywność fizyczna – nawet w najprostszej i najlżejszej formie, jaką są, np. regularne spacery. Jednak czasami warto dołączyć do tego również suplementy i uzupełnianie niedoborów witamin.

Kiedy zacząć suplementację?

Żyjąc na naszej szerokości geograficznej, jesteśmy narażeni na niedobory pewnych witamin i minerałów. Można to zaobserwować szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy to jest zdecydowanie mniej promieni słonecznych, nie ma tak szerokiego dostępu do sezonowych warzyw i owoców, a chłodniejsze temperatury i zanieczyszczenie powietrza nie zachęcają do aktywności fizycznej na zewnątrz. I tutaj pojawia się pytanie: kiedy zacząć suplementować witaminy?

W naturalny sposób suplementacja kojarzy się z okresem jesienno-zimowym, który można nawet przedłużyć na przedwiośnie, kiedy to wielu z nas boryka się z notorycznym zmęczeniem. Są to zdecydowanie dobre pory, żeby zainteresować się kuracją wzmacniania organizmu od środka. Odpowiednią porę na rozpoczęcie stosowania suplementów może sam nam podpowiedzieć nasz organizm. Jeżeli odczuwa się dużo większe zmęczenie niż normalnie, jest się przez cały czas ospałym, występują problemy z koncentracją albo pojawiają się zmiany na ciele (np. pękające kąciki ust) świadczące o niedoborach to zdecydowanie warto uzupełnić brakujące witaminy i minerały.

Czy jest to bezpieczne?

Wraz ze zgłębianiem tematu, pojawia się najczęściej również drugie pytanie – czy suplementacja witamin i minerałów jest bezpieczna? Większość suplementów dostępna jest od ręki – nie ma konieczności posiadania na nie recepty. Jednak aby dowiedzieć się, jakie niedobory mamy, warto przed rozpoczęciem kuracji wykonać podstawowe badania oraz skonsultować je z lekarzem. Wtedy również można uzyskać informację o łączeniu suplementów z lekarstwami tak, aby nie zachodziły niepożądane interakcje. Dodatkowo warto pamiętać, że organizm człowieka najlepiej reaguje na utrzymanie odpowiedniego balansu, więc nadmiar suplementów również może być szkodliwy dla naszego zdrowia.

Jakie witaminy warto suplementować?

Konkretny wybór witamin zależy w głównej mierze od naszego zdrowia, stylu życia i diety. Inne elementy polecane są dla osób, które w swoich codziennych posiłkach jedzą mięso, a inne dla osób, które stosują dietę całkowicie roślinną. Tak jak już wcześniej zaznaczaliśmy, należy suplementować takie witaminy, których brakuje w naszym organizmie. Dowiedzieć się tego można wykonując badania i konsultując je z lekarzem. Poniżej dołączamy listę witamin i minerałów, które najlepiej przyswajają się w kuracjach suplementowych i warto zastanowić się nad włączeniem ich do codziennej diety:

  • Witamina D
  • Witaminy z grupy B
  • Witamina C
  • Witamina A i E (w obecności tłuszczów)
  • Magnez
  • Żelazo
  • Kwas foliowy
  • Wapń

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz