W ostatnich miesiącach pojawiło się sporo nowości, które pozwalają popracować nad poprawą stanu cery i sprawić, że twarz jest bardziej wypoczęta, a skóra wygląda promieniście i świeżo. Coraz chętniej sięga się po naturalne metody pielęgnacji cery – popularność zdobyły koreańskie kosmetyki, rolowanie twarzy przy pomocy wałków jadeitowych oraz masaż twarzy wykonywany płytką Gua Sha. To właśnie na tym ostatnim chcemy się skupić w naszym kolejnym artykule. Przybliżymy więcej informacji, czym jest ta płytka, jak ją stosować oraz jakie efekty można osiągnąć przy odrobinie regularności.
Spis treści
Co to jest Gua Sha?
Nazwa tego gadżetu słusznie przywołuje skojarzenia z Dalekim Wschodem. Gua Sha to połączenie dwóch chińskich słów, które można przetłumaczyć jako „skrobać” (gua) i „czerwona wysypka” (sha). To tłumaczenie powinno naprowadzić czytelników na to, jak mniej więcej wygląda zabieg pielęgnacyjny przy pomocy płytki. Początkowo taka technika polegająca głównie na „skrobaniu” może wydawać się dosyć nieprzyjemna, a nawet drastyczna. Nie należy jednak się jej obawiać, nawet pomimo pojawiającego się w trakcie masażu zaczerwienienia.
Płytka Gua Sha szturmem wdarła się na kosmetyczne salony i podbiła serca osób, które stawiają na naturalne metody poprawienia stanu skóry twarzy oraz odmłodzenia jej. Tematyka masażu twarzy stała się popularna głównie poprzez rollery do tego służące. Jednak szybko pojawił się poważny konkurent dla wałków jadeitowych, czyli płytka Gua Sha. Główna różnica jest zauważalna gołym okiem – Gua Sha jest płaską, gładką płytką, która najczęściej wykonana jest z jadeitu, chociaż można również spotkać się z modelami z drzewa sandałowego oraz rogu.
Głównym zadaniem płytki Gua Sha jest stymulacja przepływu krwi i limfy w organizmie, co pozytywnie przekłada się na procesy wewnętrzne. Masaż można wykonywać na całym ciele. Warto jednak wcześniej zidentyfikować obszary, które potrzebują specjalnego rozluźnienia, np. okolice karku i ramion, w których często kumuluje się sporo napięcia.
Jak stosować Gua Sha?
Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto upewnić się, że płytka wykonana jest z kamienia naturalnego. Obecnie Gua Sha można zakupić w naprawdę atrakcyjnej cenie, jednak nie polecamy przesadnie oszczędzać, żeby przypadkiem nie stracić na jakości. Jeżeli płytka ma być głównie używana do masażu twarzy to polecamy wybór jadeitu, który już w starożytnych Chinach był znany ze swoich odświeżających i upiększających właściwości.
Przed przystąpieniem do zabiegu płytką Gua Sha należy oczyścić skórę twarzy i szyi. Dla większego komfortu oraz ułatwienia manewrowania płytką polecamy do masażu użyć swojego ulubionego olejka, który jest sprawdzony i dostosowany do cery. Warto pamiętać, że skóra twarzy jest bardzo delikatna, więc nie należy dociskać płytki przesadnie mocno. Używanie zbyt dużej siły może doprowadzić do niepotrzebnego rozciągnięcia skóry.
Kluczową sprawą jest również kierunek masażu, bowiem każdy ruch należy wykonywać w górę twarzy. Dzięki temu nagromadzona opuchlizna będzie mogła „wydostać” się z naszej twarzy. Wyjątkiem skierowanym w dół jest końcowy ruch masażu, w którym to limfa usuwana jest w kierunku węzłów chłonnych. Każdy ruch warto powtórzyć 5-10 razy, tak aby osiągnąć jak najlepsze efekty.
Przeciwwskazania do stosowania Gua Sha
Poprawnie wykonany masaż płytką Gua Sha poprawia ukrwienie skóry, rozluźnia spięte mięśnie, usuwa opuchliznę z twarzy oraz przede wszystkim realnie wpływa na lepszy wygląd skóry. Masażu jednak lepiej nie wykonywać, gdy na skórze twarzy występują liczne pieprzyki, przecięcia, skóra jest uszkodzona czy występują na niej zaognione zmiany trądzikowe. Relaksacja płytką Gua Sha nie powinna też w żadnym momencie sprawiać bólu, więc jeśli pojawia się uczucie dyskomfortu to jest to znak, że należy zmniejszyć intensywność masażu.