Jedną z najważniejszych rzeczy w życiu jest równowaga, balans. Szkodzi nam zarówno nadmiar jedzenia, jak i jego niedobór. Bez względu na to, czy zależy nam na dbaniu o zdrowie i utrzymaniu dobrej formy, czy też chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów i poczuć się lepiej w szczuplejszym ciele, musimy dobrze wyważyć ilość jedzenia i składników odżywczych dostarczaną organizmowi każdego dnia. Kluczem do dobrego odżywiania się jest więc jedzenie nie tylko zdrowo, lecz także w odpowiedniej ilości.
Spis treści
Czym jest ukryty głód (głód utajony)?
Ukryty głód, nazywany inaczej głodem utajonym, to w największym stopniu problem krajów biedniejszych, rozwijających się, w których dostęp do żywności jest trudniejszy niż w krajach rozwiniętych i bogatszych. Jednak ta kwestia może dotyczyć również osób w dobrej sytuacji materialnej, mających łatwy dostęp do różnorodnej i zdrowej żywności. Jeśli jemy zbyt mało, na przykład w wyniku restrykcyjnej diety odchudzającej, to nie dostarczamy organizmowi wszystkich składników odżywczych, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Tym samym stopniowo osłabiamy organizm, choć objawy i efekty przez długi czas mogą być niewidoczne. Długotrwały ukryty głód może wyrządzić poważne szkody i prowadzić do licznych i poważnych chorób, wynikających między innymi z niedoboru witamin czy mikroelementów.
Jakie zagrożenia wynikają z ukrytego głodu?
Jednym z pierwszych najważniejszych efektów niedoborów jedzenia jest niedożywienie, którego konsekwencją jest z kolei nieprawidłowy rozwój organizmu. Niedobór składników odżywczych może bowiem powodować, że narządy nie będą funkcjonować w odpowiedni sposób i nastąpi osłabienie odporności. Poważne niedobory nie pozostają też bez znaczenia dla stanu kości, mięśni czy skóry, a długoterminowo mogą prowadzić do poważnej anemii oraz przewlekłego zmęczenia. Do poważniejszych zagrożeń wynikających ze spożywania zbyt małej ilości pokarmów lub pokarmów ubogich w mikroelementy czy witaminy zalicza się bezpłodność. Organizm, który wytwarza zbyt mało energii, ponieważ brakuje mu jej źródła, całą tę energię będzie przeznaczał najpierw na podtrzymanie funkcji życiowych. Dlatego praca hormonów spada na dalszy plan, a jej zaburzenie może skutkować trudnościami z zajściem w ciążę. Problem bezpłodności wynikającej z niedożywienia nie zależy od płci, dotyczy w takim samym stopniu kobiet i mężczyzn.
5 oznak, że jesz za mało. Jeśli zauważysz je u siebie, reaguj!
- Ciągle odczuwasz dokuczliwy głód
Jeśli nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości pokarmów, to on sam będzie się o nie dopominał. Jednak tak małą ilością wartościowych kalorii ciężko nam będzie zaspokoić głód. W konsekwencji będziemy ciągle głodni i wciąż będziemy odczuwać potrzebę zjedzenia czegoś. W takiej sytuacji ludziom często wydaje się, że nie mogą ulegać pokusom, muszą zachować silną wolę. Dostrzegają, że to, że wciąż mają ochotę na jedzenie, nie jest normalne. I mają częściowo rację – to nie jest normalne. Ale podobna reakcja jest oznaką nie obżarstwa, lecz niedożywienia, dlatego nie można lekceważyć takich sygnałów, a tym bardziej wprowadzać jeszcze bardziej restrykcyjnej diety, która będzie jeszcze uboższa w składniki odżywcze!
- Jesteś ciągle zmęczony i nie masz na nic siły
Jeśli nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, takich jak witaminy czy minerały potrzebne to prawidłowej pracy różnych narządów, to organizm nie będzie w stanie produkować właściwej ilości energii. Dlatego po pewnym czasie pojawią się silne zmęczenie, niechęć czy ciągła senność. Ogólne osłabienie i pogorszenie się kondycji to jedne z pierwszych sygnałów, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do poszukania przyczyny, która może leżeć właśnie w zbyt dużym deficycie kalorii i składników odżywczych.
- Wciąż jest Ci zimno, nawet gdy na zewnątrz jest ciepło
Niedożywiony organizm, któremu brakuje energii, reaguje właśnie w taki sposób – często odczuwamy zimno, nawet jeśli temperatura na zewnątrz czy w pomieszczeniu, w którym przebywamy, jest optymalna. Jeżeli zauważysz radykalną zmianę w tej kwestii – zaczniesz zawijać się w koc lub wkładać sweter, choć wcześniej przy podobnej temperaturze biegałeś w krótkim rękawku – przyjrzyj się swojemu organizmowi, temu, jak funkcjonujesz na co dzień. Oczywiście dotyczy to także sposobu odżywiania.
- Zauważasz, że Twój wygląd się pogorszył
Niedobory witamin i innych potrzebnych składników odżywczych często można zauważyć, gdy spojrzy się w lustro. Poszczególne braki często odbijają się na ogólnej kondycji organizmu, tym również na skórze, włosach czy paznokciach. Wypadające włosy, łamiące się paznokcie, pogarszający się stan cery powinny dać nam do myślenia. Nie chodzi o to, by kupić jakiś suplement reklamowany w telewizji – taki, który w kilka dni ma naprawić kondycję włosów, skóry i paznokci, bo tak obiecuje producent – ale by przyjrzeć się codziennej diecie.
- Jesteś w gorszej formie psychicznej
Niedożywienie nie pozostaje też bez wpływu na kondycję psychiczną. Ciągłe zmęczenie i senność, rozdrażnienie spowodowane głodem, brak odpowiedniej ilości witamin dostarczanej w jedzeniu wpływają na nasz stan psychiczny i powodują zniechęcenie, niezadowolenie. W wielu przypadkach głód utajony może nawet prowadzić do poważnej depresji, a to poważna choroba, często bezpośrednio zagrażająca życiu. Pamiętajmy, że dobra forma – nie tylko fizyczna – w dużej mierze zależy od tego, jak się odżywiamy.
Jak odżywiać się racjonalnie i nie zaszkodzić sobie dietą?
- Jedz zdrowe, zbilansowane posiłki, które dostarczą Ci odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały wpływające na prawidłową pracę całego organizmu.
- Jeśli stosujesz dietę odchudzającą, postaw na racjonalny deficyt kaloryczny. Nie może być zbyt duży, ponieważ organizm nie będzie wtedy działał prawidłowo.
- Pamiętaj, że zbyt mała liczba kalorii i zbyt małe porcje zamiast pomagać, przynoszą odwrotne skutki – organizm, który nie otrzymuje właściwej ilości pożywienia, tworzy zapasy, a więc tkanka tłuszczowa nie znika. Wprost przeciwnie – może się okazać, że w wyniku tak dużych restrykcji przytyjemy, zamiast schudnąć. Będzie to efektem spowolnienia przemiany materii.
- Jeśli nie umiesz zbilansować swojej diety lub boisz się, że dostarczysz zbyt dużo lub zbyt mało pewnych składników odżywczych, poproś o pomoc dietetyka. Specjalista nie tylko da Ci gotową rozpisaną dietę, lecz także nauczyć Cię, jak jeść zdrowo. A przede wszystkim wytłumaczy, ile jeść.
- Jeśli nie masz czasu na zastanawianie się nad dietą oraz na gotowanie zdrowych posiłków, sięgnij po wygodne i bardzo popularne diety pudełkowe. Wybór jest ogromny i na pewno znajdziesz coś dla siebie, a dzięki temu unikniesz niedoborów i poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Artykuł stworzony przy współpracy z: https://tworcycontentu.pl/