Delikatny tatuaż na nadgarstku, kolorowy rękaw na prawej ręce, kwiatowa bransoletka na kostce – wzorów jest tyle, ile osób i ich pomysłów. Bez względu na to, o jakim projekcie marzysz, Twój wybór musi być dobrze przemyślany i poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. To poważna sprawa, i choć dzisiejsze technologie pozwalają na trwałe usunięcie tatuażu, lepiej nie podejmować pochopnych decyzji, których będziemy później żałować. Stawką jest bowiem nie tylko wygląd, lecz także zdrowie.
Spis treści
Jak wybrać studio tatuażu, by nie narazić się na niebezpieczeństwo?
Najważniejsze to wybrać studio profesjonalne i bezpieczne. Najlepiej udać się do osoby, która ma już spore doświadczenie w tatuowaniu i o której krążą dobre opinie, na przykład wśród naszych znajomych czy rodziny. Zwróć szczególną uwagę na higienę pracy tatuażysty, by nie narazić się na infekcje lub poważniejsze problemy zdrowotne. Każdy artysta musi dezynfekować wszystkie sprzęty, na których pracuje, oraz korzystać z jednorazowych rękawiczek oraz igieł. Wielokrotne używanie tej samej igły może skutkować zakażeniem i niechcianym „prezentem” – na przykład wirusem HIV. Dlatego gdy wybierasz artystę i studio, nie kieruj się wyłącznie względami estetycznymi, w końcu chodzi nie tylko o ładny wygląd, lecz także (a nawet przede wszystkim!) o zdrowie i bezpieczeństwo. W przypadku tatuaży pośpiech nie jest wskazany, dlatego nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji dotyczących projektu czy wyboru konkretnego studia.
Jak przygotować się do sesji w studiu tatuażu?
Pierwszym krokiem w ramach przygotowań do wykonania tatuażu jest podjęcie decyzji – rozważnej i dobrze przemyślanej. Jeśli już zyskasz pewność, że chcesz mieć na ciele konkretny wzór, i umówisz się na wizytę w profesjonalnym i bezpiecznym studiu tatuażu, musisz przygotować się mentalnie i fizycznie do czekającej Cię sesji. Aby zabieg był jak najmniej bolesny, a efekt jak najładniejszy, najpóźniej kilka dni przed sesją zacznij dbać o nawilżenie skóry (choć pamiętaj, że najlepsze, co możesz zrobić, to dbać o swoją skórę przez cały czas). Najlepszym sposobem na to będzie nawilżanie skóry kremami, tak by zniwelować jej suchość, a tym samym ułatwić gojenie się tatuażu. Pamiętaj również o nawodnieniu od środka, czyli regularnym i codziennym piciu wody. Przed wizytą nie przejadaj się, zamiast ciężkostrawnego posiłku wybierz coś lekkiego, ale sycącego. Nie rezygnuj zupełnie z jedzenia, by nie osłabić organizmu. Kategorycznie unikaj alkoholu przez minimum dobę przed zabiegiem i kilka dni po wykonaniu tatuażu – alkohol rozrzedza krew, przez to może powodować znaczny dyskomfort w trakcie zabiegu oraz utrudniać prawidłowe gojenie się rany. Wybierz wygodne ubrania, w których – szczególnie w przypadku wielogodzinnej sesji – nie będziesz odczuwać dyskomfortu.
Opalenizna a tatuaż
Na zabieg wykonania tatuażu najlepiej udać się z naturalnym odcieniem skóry, a więc lepiej unikać opalania się. Pamiętaj, że w wyniku nadmiernego promieniowania słonecznego naskórek się łuszczy, dlatego skóra nie jest równa i jednolita, a takie uszkodzenia mogą wręcz uniemożliwić wykonanie tatuażu. W dodatku na opalonej skórze kolory będą wyglądać nieco inaczej, więc efekt może odbiegać od zamierzonego. Opalenizna może też utrudnić tatuażyście pracę, ponieważ odcień opalonej skóry słabiej kontrastuje z kolorem tuszu – artyście będzie trudniej z powodu uszkodzonej skóry, która będzie wchłaniać wodę i tusz, oraz z powodu nienaturalnej kolorystyki ciała.
Czy wykonanie tatuażu boli?
Wiele słyszy się o tym, jak bardzo boli wykonanie tatuażu. Dlatego niejedna osoba przed samą sesją jest przerażona i przekonana, że w studiu będzie przeżywać prawdziwe katusze. To jednak nie musi być prawda, ponieważ tatuowanie się nie zawsze boli. Wiele zależy od miejsca na ciele, w którym się tatuujemy – jeśli skóra jest cienka i bardzo delikatna, a także przylega do kości, to sesja może być dość bolesna. Jednak na odczucia wpływa poziom tolerancji danej osoby na ból – pamiętajmy, że każdy jest inny i zupełnie inaczej reaguje na bodźce. Sesja, która dla jednego jest przyjemna i bezbolesna, dla innego może być co najmniej niekomfortowa. Nie bez znaczenia jest również długość sesji, a więc wielkość wzoru, a do tego technika jego wykonania. Zdarza się, że skóra krwawi oraz puchnie podczas sesji w studiu – to zupełnie normalne, dlatego nie należy się tego obawiać. Trzeba jednak być na to przygotowanym. Pamiętaj, że niektóre choroby mogą być przeciwskazaniem do wykonania tatuażu. Lepiej zrezygnuj z tego marzenia, jeżeli cierpisz na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, bielactwo czy nowotwór. Z zasady nie tatuuje się też znamion i unika się tatuowania w trakcie trwającej infekcji. Rozsądny i profesjonalny artysta w takiej sytuacji nie zdecyduje się na wykonanie usługi. A zatajenie przed tatuażystą problemów zdrowotnych to brak szacunku do niego i innych klientów jego studia, może również przynieść opłakane skutki – i nie chodzi tylko o ból w trakcie sesji.
Dlaczego nasza skóra pozbywa się pigmentu?
Bardzo często nawet najlepiej wykonany tatuaż wymaga lekkich poprawek, gdy już skóra zagoi się po zabiegu. Organizm traktuje tusz jako coś obcego i niechcianego, dlatego stara się wydalić barwnik. Ponieważ nie udaje mu się zupełnie pozbyć pigmentu, jego większość zostaje na swoim miejscu – wszystko dlatego, że tusz jest osadzany mniej więcej dwa milimetry pod skórą, tak by nie zniknął zupełnie w procesie odnawiania się naskórka po uszkodzeniu w trakcie wykonywania tatuażu. To, ile barwnika zostanie usunięte, to sprawa bardzo indywidualna, podobnie jak indywidualny jest próg bólu. Dlatego każdy przypadek wygląda inaczej i każdy tatuaż może wymagać nieco innych poprawek.
Regeneracja skóry po wykonaniu tatuażu
Pełny cykl regeneracji naskórka to około trzech tygodni – tyle czasu potrzeba, by rana po tatuażu zupełnie się wygoiła. Mechanizm regeneracji działa dokładnie tak samo, jak w przypadku skaleczenia lub rozcięcia skóry. Na samym początku tatuażysta oczyści skórę i zdezynfekuje tatuaż, a następnie zawinie go folią – dzięki temu nie zabrudzisz rany w trakcie drogi do domu. Po kilku godzinach będziesz musiał zacząć samodzielną pielęgnację zaczerwienionej i spuchniętej skóry. Warto regularnie oczyszczać ranę z krwi czy resztek tuszu usuwanego przez organizm. W tym celu doskonale sprawdzi się woda (najlepiej letnia) z dodatkiem lekkiego środka myjącego, na przykład delikatnego mydła lub hipoalergicznego żelu do mycia. Pamiętaj, by osuszać skórę delikatnie i nie pocierać jej szorstkim ręcznikiem. Kilka razy dziennie stosuj kosmetyki pielęgnacyjne, na przykład specjalną maść lub krem nawilżający – Twój tatuażysta na pewno poleci Ci najlepsze rozwiązanie. Nie drap skóry, gdy po jakimś czasie zacznie swędzieć (nie martw się, to zupełnie normalne), i uważaj na nią podczas snu oraz w trakcie prysznica. Stosowanie folii ochronnych procesie gojenia się rany jest różnie oceniane. Niektórzy artyście zalecają noszenie folii tylko przez kilka pierwszych godzin, inni – jeszcze przez kilka dni. Najważniejsze to nie zanieczyścić rany, by nie doszło do infekcji. Przez cały okres gojenia się rany unikaj więc basenu i kontaktu z brudem czy sierścią zwierząt. Przez pierwsze dni staraj się także unikać wysiłku fizycznego i alkoholu. Najlepsze, co możesz zrobić, to zaufać swojemu tatuażyście i stosować zalecaną przez niego pielęgnację.
Jak pielęgnować tatuaż?
Nawet gdy cykl regeneracji naskórka jeszcze zakończy, rana się zagoi i tatuaż nie będzie już wymagał tak dużej uwagi i pielęgnacji, nadal musisz uważać na słońce i regularnie smarować tatuaż kremem nawilżającym, najlepiej filtrem UV. Promieniowanie słoneczne uszkadza skórę i wspiera organizm w procesie wydalania pigmentu. Dlatego opalanie wytatuowanego miejsca – zarówno na plaży, jak i w solarium – nie jest wskazane. O kremach z filtrem warto pamiętać zawsze, nie tylko w lecie i na plaży.