Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Profilaktyka i leczenie

Androgenowe łysienie u kobiet.

Nadmierne wypadanie włosów może być przejściowym problemem, który jest związany np. z mniej zdrowym stylem życia, zwiększonym poziomu stresu czy niedoborami w organizmie. Jednak do jednego z najczęstszych powodów utraty włosów należy łysienie androgenowe. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat tej przypadłości, jej objawów oraz sposobów na leczenie.

Przyczyny androgenowego łysienia u kobiet

Jeżeli zaobserwowało się nadmierne wypadanie włosów, np. przy ich myciu lub zdecydowanie więcej zostaje ich na szczotce, to warto sprawdzić podłoże takiego stanu rzeczy.

Szacuje się, że u blisko 40% kobiet przyczyną niepokojącej utraty włosów jest łysienie androgenowe. Związane jest to z nieuregulowaną gospodarką hormonalną i zwiększoną ilością androgenów w organizmie. Androgeny to grupa hormonów, która określana jest jako męskie hormony, a na pierwszy plan wybija się testosteron, który wpływa na osłabienie i utratę włosów.

Poprzez brak odpowiedniego wyregulowania gospodarki hormonalnej dochodzi do osłabienia mieszków włosowych, które są szczególnie narażone na szkodliwe działanie nadmiaru androgenu DHT.

Z powodu nadmiaru androgenów w kobiecym organizmie włosy mogą dużo wolniej odrastać. Wpływa to również na ich kondycję – zazwyczaj takie włosy wyrastają dużo cieńsze, krótsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Początkowo można zaobserwować utratę gęstości włosów na czole. Wraz z postępującą przypadłością, łysienie będzie przesuwało się w kierunku szczytu głowy.

Ten typ łysienia u kobiet jest najczęściej dziedziczony w genach i w takich sytuacjach utrata owłosienia ma miejsce już w młodości. Jednak nie jest to jedyna zależność, ponieważ łysienie androgenowe może również wystąpić u kobiet w okresie ciąży lub menopauzy. Innymi przyczynami mogą też być problemy hormonalne i problemy zdrowotne, m.in. choroby tarczycy, anemia czy zespół Cushinga.

Leczenie farmakologiczne i nie tylko

Szybkie wykrycie problemu łysienia oraz podjęcie zdecydowanych kroków może zatrzymać negatywne konsekwencje utraty włosów. Podstawą skutecznego leczenia jest dobra diagnoza i zweryfikowanie, z jakiego powodu dana pacjentka boryka się z łysieniem.

Tutaj z pomocą może przyjść diagnoza specjalisty, więc w przypadku zwiększonego wypadania włosów warto umówić się na wizytę do dermatologa. Po otrzymaniu trafnej diagnozy można przystąpić do leczenia.

Leczenie łysienia androgenowego u kobiet zależne jest od ogólnego stanu zdrowia i może przybrać formę farmakologiczną – o doborze konkretnego lekarstwa zadecyduje specjalista. W przypadku niewyregulowanej gospodarki hormonalnej należy zadbać o wyrównanie poziomu hormonów, co można uzyskać najczęściej również przy pomocy kuracji odpowiednimi lekami.

Oprócz przyjmowania leków uzupełnienie terapii mogą stanowić również zabiegi z gatunku medycyny estetycznej. W przypadku łysienia androgenowego pacjenci często poddają się mezoterapii, która polega na stymulowaniu mieszków włosowych do wzrostu poprzez wstrzykiwanie koktajli witaminowych. W szczególnie zaawansowanych przypadkach, gdy standardowe metody leczenia nie przynoszą rezultatów, warto rozważyć zabieg przeszczepienia włosów.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Dieta

Łuszczyca paznokcia – ten, kto na nią cierpi, dobrze wie, jak twardym jest przeciwnikiem. Jej objawy są często trudne do wyleczenia, wystarczy natomiast jeden...

Copyright © 2020 Medica.pl