Nadmierne wypadanie włosów może być przejściowym problemem, który jest związany np. z mniej zdrowym stylem życia, zwiększonym poziomu stresu czy niedoborami w organizmie. Jednak do jednego z najczęstszych powodów utraty włosów należy łysienie androgenowe. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat tej przypadłości, jej objawów oraz sposobów na leczenie.

Przyczyny androgenowego łysienia u kobiet

Jeżeli zaobserwowało się nadmierne wypadanie włosów, np. przy ich myciu lub zdecydowanie więcej zostaje ich na szczotce, to warto sprawdzić podłoże takiego stanu rzeczy.

Szacuje się, że u blisko 40% kobiet przyczyną niepokojącej utraty włosów jest łysienie androgenowe. Związane jest to z nieuregulowaną gospodarką hormonalną i zwiększoną ilością androgenów w organizmie. Androgeny to grupa hormonów, która określana jest jako męskie hormony, a na pierwszy plan wybija się testosteron, który wpływa na osłabienie i utratę włosów.

Poprzez brak odpowiedniego wyregulowania gospodarki hormonalnej dochodzi do osłabienia mieszków włosowych, które są szczególnie narażone na szkodliwe działanie nadmiaru androgenu DHT.

Z powodu nadmiaru androgenów w kobiecym organizmie włosy mogą dużo wolniej odrastać. Wpływa to również na ich kondycję – zazwyczaj takie włosy wyrastają dużo cieńsze, krótsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Początkowo można zaobserwować utratę gęstości włosów na czole. Wraz z postępującą przypadłością, łysienie będzie przesuwało się w kierunku szczytu głowy.

Ten typ łysienia u kobiet jest najczęściej dziedziczony w genach i w takich sytuacjach utrata owłosienia ma miejsce już w młodości. Jednak nie jest to jedyna zależność, ponieważ łysienie androgenowe może również wystąpić u kobiet w okresie ciąży lub menopauzy. Innymi przyczynami mogą też być problemy hormonalne i problemy zdrowotne, m.in. choroby tarczycy, anemia czy zespół Cushinga.

Leczenie farmakologiczne i nie tylko

Szybkie wykrycie problemu łysienia oraz podjęcie zdecydowanych kroków może zatrzymać negatywne konsekwencje utraty włosów. Podstawą skutecznego leczenia jest dobra diagnoza i zweryfikowanie, z jakiego powodu dana pacjentka boryka się z łysieniem.

Tutaj z pomocą może przyjść diagnoza specjalisty, więc w przypadku zwiększonego wypadania włosów warto umówić się na wizytę do dermatologa. Po otrzymaniu trafnej diagnozy można przystąpić do leczenia.

Leczenie łysienia androgenowego u kobiet zależne jest od ogólnego stanu zdrowia i może przybrać formę farmakologiczną – o doborze konkretnego lekarstwa zadecyduje specjalista. W przypadku niewyregulowanej gospodarki hormonalnej należy zadbać o wyrównanie poziomu hormonów, co można uzyskać najczęściej również przy pomocy kuracji odpowiednimi lekami.

Oprócz przyjmowania leków uzupełnienie terapii mogą stanowić również zabiegi z gatunku medycyny estetycznej. W przypadku łysienia androgenowego pacjenci często poddają się mezoterapii, która polega na stymulowaniu mieszków włosowych do wzrostu poprzez wstrzykiwanie koktajli witaminowych. W szczególnie zaawansowanych przypadkach, gdy standardowe metody leczenia nie przynoszą rezultatów, warto rozważyć zabieg przeszczepienia włosów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz