Dlaczego warto dbać o słuch?

dbanie o słuch

Słuchanie głośnej muzyki, problemy ze zrozumieniem innych, bądź coraz głośniejsza mowa – to wszystko może wskazywać na problemy ze słuchem. Na zaburzenia słuchu cierpi coraz więcej osób. Duży wpływ ma na to zmiana stylu życia, rozwój mediów audiowizualnych oraz brak profilaktyki słuchu. Czy niedługo już wszyscy będziemy potrzebowali aparatów słuchowych?

Dlaczego powinniśmy badać słych? Głównym powodem wad słuchu jest hałas jaki towarzyszy człowiekowi niemalże na każdym kroku i każdego dnia. Uliczny gwar, warkot maszyn w zakładach pracy, a nawet przecież tak ulubione i popularne zajęcie, jakim jest słuchanie głośnej muzyki wyraźnie wpływa na pogorszenie słyszanych przez nas dźwięków. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak niezwykle ważne jest, aby regularnie badać swój słuch. Słuch jest najbardziej wrażliwym zmysłem, dlatego lekceważenie pierwszych objawów tej przykrej dolegliwości może prowadzić do głuchoty.

Problemom słuchu towarzyszą konkretne objawy, które można bardzo łatwo zauważyć. Zbyt głośne oglądanie telewizji bądź słuchanie muzyki, czy podwyższony ton głosu mogą być pierwszymi objawami tej dolegliwości – warto w takim wypadku skonsultować się ze specjalistą. Na ogół wydaje się, że problemy ze słuchem mają wyłącznie ludzie starsi. Według badań jednak, aż 20% osób borykających się z problemami słuchu, mieści się w przedziale wiekowym od 40 do 60 lat.

Jak dbać o słuch? Jednym ze sposobów może być zastąpienie odtwarzaczy muzycznych wyposażonych w słuchawki tradycyjnymi głośnikami. Warto również systematycznie zmniejszać natężenie dźwięku o kilka decybeli. Powolne przystosowywanie się do niższego poziomu głośności może spowodować zmniejszenie się wady słuchu nawet o kilka procent. Na poprawę słuchu korzystnie wpływa również właściwa pielęgnacja uszu. Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie patyczków do uszu, który powodują podrażnienia wewnątrz ucha oraz mogą prowadzić do pęknięcia błony bębenkowej. Niezmiernie istotne są również regularne wizyty u laryngologa. Odpowiednio wcześnie wykryta wada słuchu, może zostać skutecznie wyleczona.

Aparaty słuchowe to w zasadzie już codzienność. Sięgają po nie coraz młodsze osoby. Obecnie producenci aparatów starają się, aby były bardziej dopasowane do potrzeb młodych osób i wyposażają je w możliwość słuchania muzyki, czy bezprzewodowego połączenia z telewizorem. W ofercie są dyskretne modele, które nie rzucają się w oczy. Najważniejsze jest, aby wybrać urządzenie, które będzie na tyle wygodne, aby nie przeszkadzało w codziennej aktywności. W dużych miastach zdecydowanie łatwiej dobrać aparaty słuchowe. Katowice, Warszawa, Gdańsk czy Wrocław, mają wysokiej klasy gabinety medyczne ze specjalistami, którzy pomogą dobrać najlepszej jakości sprzęt. A co z mniejszymi miejscowościami? Tam przeważnie pomoc można uzyskać u laryngologa pracującego w miejskiej przychodni zdrowia. Chcąc dokonać właściwego wyboru, trzeba uwzględnić przede wszystkim parametry każdego z nich oraz stopień wady słuchu. Na podstawie tych informacji łatwo będzie wybrać aparat odpowiadający indywidualnym oczekiwaniom. Badania słuchu są obecnie bardzo proste i bezbolesne. Jedna z metod polega na nasłuchiwaniu dźwięków o różnej wysokości w specjalnych słuchawkach i naciskaniu guzika w odpowiednim momencie. Takie badanie pomoże zidentyfikować stopień ubytku słuchu nawet we wczesnym stadium choroby.

Współczesny tryb życia jest niekorzystny dla właściwej profilaktyki słuchu. Tym bardziej warto poświęcić czas na ochronę oraz systematyczne badanie swoich uszu. Jeżeli wada zostanie wykryta na wczesnym etapie to można zastosować odpowiednie środki do jej leczenia. Lekceważenie problemów słuchu może natomiast prowadzić do całkowej utraty tego zmysłu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz