Pielęgnacja skóry zimą

Typowe dla zimowego okresu niskie temperatury i ostre powietrze  nie są tym, co nasza skóra lubi najbardziej.Podobnie jest z przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach ocieplanych centralnym ogrzewaniem – powoduje ononadmierne wysuszenie skóry, a różnica ciśnień pomiędzy powierzchnią skóry a rozgrzanym, suchym powietrzem sprawia, że woda odparowuje z niej na zewnątrz, nawet z głębszych warstw. W wyniku tego w okresie jesienno-zimowymskóra traci wilgoć prawie dwukrotnie szybciej niż latem, więc szybciej staje się szorstka, mało elastyczna i łatwo ulega podrażnieniom.Ponadto pod wieloma warstwami ubrań jest narażona na przegrzanie, zaś z drugiej strony brak dostatecznej ochrony może też prowadzić do przemrożenia skóry, a nawet łagodne przemarznięcia mogą spowodować pękanie naczynek krwionośnych i tworzenie nieestetycznych pajączków.Jak zatem dbać o skórę zimą, aby wyła gładka, jędrna i elastyczna?

Przede wszystkim skórze w okresie zimowym należy zapewnić odpowiednią dawkę wilgoci poprzez codzienne natłuszczanie. W ciało możemy wklepywać balsamy czy mleczka nawilżające, jednak twarz i dłonie przed wyjściem na zewnątrz najlepiej potraktować kremem tłustym lub półtłustym, który tworzy swoistą barierę przed mrozem, chroniąc również przed utratą wilgoci. Do codziennego, porannego i wieczornego oczyszczania skóry, które jest bardzo ważne, należy używać preparatów bezalkoholowych i bez mydła,gdyż te znane są z działania wysuszającego – lepiej zastąpić je mleczkamido demakijaży lub żelami do twarzy w przypadku cery tłustej. Posiadaczki suchej skórypowinny jednak unikać żeli do mycia twarzy, które mogąniepotrzebnie zubożyć warstwę lipidową skóry. Kremy nawilżające można stosować na noc, alew ciągu dnia składniki nawilżające pod wpływem mrozu mogłyby spowodować podrażnienia i zaczerwienienia, a nawet pękanie i łuszczenie się naskórka.

Kremy na zimę powinny nie tylko chronić, ale i odżywiać, najlepiej zatem wybierać te bogate w witaminy, szczególnie te rozpuszczalne w tłuszczach, a więc A, D, E i K. Wartościowym składnikiem kremów i balsamów jest również kolagen, który może znacznie poprawić elastyczność skóry.Ponadto wybierając krem na zimę warto zwrócić uwagę na filtry chroniące przed promieniowaniem UV, najlepiej UVA i UVB. Skóra zimą wcale nie jest na nie narażona mniej niż latem, a powszechnie wiadomo, że promieniowanie słoneczne uszkadza komórki i powodujeszybsze starzenie się skóry.

W okresie zimowym warto także stosować dość często różnego rodzaju maseczki odżywiające i regenerujące, a także regularnie złuszczać martwy naskórek przy zastosowaniu peelingów, copoprawia  ukrwienie skóry  i pobudza do wytwarzania nowych komórek, włókien kolagenowych  oraz zmniejsza przebarwienia. Takie zabiegi można bez problemu wykonać samodzielnie w domu, ale od czasu do czasu można wybrać się do kosmetyczkina profesjonalny zabieg oczyszczania i odżywiania skóry, na przykład przy zastosowaniu kwasów owocowych.

W codziennej pielęgnacji nie możemy zapomnieć również o delikatnej skórze ust, która pod wpływem mrozu bardzo łatwo ulega uszkodzeniom, powodując bolesne pęknięcia. By ich uniknąć, wychodząc z domu należy zatem zawsze posmarować usta lipidowa pomadką ochronną. Również skóra dłoni będzie narażona na pieczenie i  zaczerwienienie, jeśli nie potraktujemy jej dobrym kremem ochronnym do rąk. I oczywiście nigdy nie zapominajmy o rękawiczkach. Rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest również temperatura wody, w jakiej myjemy ręce zimą czy też jej temperatura podczas kąpieli. Temperatura nie powinna być zbyt wysoka, gdyż gorąca woda nadmiernie wysusza skórę, podobnie jak zbyt długie kąpiele.

Wszystkie te zabiegi będą skuteczne, ale pod warunkiem, że o skórę zadbamy również od wewnątrz. Jej właściwe nawilżenie zapewni nawilżanie od środka, czyli picie odpowiedniej ilości wody, a piękny zdrowy wygląd zapewnią witaminy. Nie zapominajmy więc o zdrowej i urozmaiconej diecie, bogatej w warzywa i owoce, a skóra pozostanie w świetnej kondycji aż do wiosny.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz