Od wielu lat w świadomości społeczeństwa istnieje mit, że trądzik to problem wyłącznie nastolatek. Ostatnimi czasy jednak coraz więcej dorosłych miewa problemy z cerą.
Spowodowane jest to występowaniem bakterii beztlenowych, które doskonale rozwijają się pod makijażem starannie robionym rano i nie zmywanym przez kilkanaście godzin. Dlatego jeżeli masz problem z cerą unikaj podkładów i pudrów!
Najczęstsze mylne spostrzeżenia na temat trądziku:
- Trądzik jest wynikiem zaniedbania higieny. Nic bardziej mylnego! Trądzik jest wynikiem gry hormonów w naszym organizmie. Każda kobieta zauważa, ze krosty, które pojawiają się na jej twarzy występują głównie w czasie owulacji lub w trakcie menstruacji. Te dwa etapy w cyklu miesięcznym kobiety charakteryzują się dużymi wahaniami stężenia hormonów, między innymi estradiolu i hormonu luteinizującego (LH). U mężczyzn trądzik jest wynikiem wzrostu męskich hormonów płciowych. Często trądzik występuje u mężczyzn z bujnym życiem seksualnym.
- Nasza dieta nie wpływa na powstawanie trądziku. To także mit z którym należy się pożegnać. Do występowania trądziku często przyczyniają się takie produkty jak: ketchup, musztarda, chrzan, ocet, kiszona kapusta, coca-cola, tłuste mięso, czarna herbata, pasztety, alkohol, chipsy, prażynki, tłusty nabiał, potrawy marynowane czy papryka. Dlatego osoby mające problem z trądzikiem powinny unikać wyżej wymienionych rzeczy. Powinno się wtedy prowadzić zdrowy styl życia, oparty na diecie małokalorycznej- ok. 1500 kcal, skomponowanej z chudego mięsa i nabiału a także dużej ilości owoców i warzyw. Do picia zalecana jest niegazowana woda mineralna.
- Na trądzik pomoże Ci słońce. Od wielu lat uważano że po to aby pozbyć się trądziku należy długo opalać się, co ma przyczynić się do wysuszenia skóry i pozbycia się nieprzyjemnego problemu. Niestety jest to recepta tylko na chwilę. Rzeczywiście słońce wysusza naszą skórę, co przynosi tymczasową poprawę w leczeniu, niestety po kilkunastu tygodniach trądzik powraca i to ze wzmożona siłą. Lecząc w ten sposób trądzik należy pamiętać, że nagminne opalanie przyczynia się do powstawania czerniaka-często pojawiającego się złośliwego nowotworu skóry. Nowe badania medyczne udowodniły, że nawet kremy z filtrem nie zabezpieczają naszej skóry przed tym nowotworem. Dlatego zaleca się umiar i rozsądek w opalaniu.
- Każdą krostę należy wycisnąć. Wiele kosmetyczek podkreśla, że skórę zmienioną trądzikowo należy oczyszczać przynajmniej raz w tygodniu. Niestety takie przekonanie sprawiło, że u wielu osób trądzik zaostrzył swój przebieg. Często też zaczął mu towarzyszyć stan zapalny, objawiający się zaczerwienieniem i pieczeniem skóry a także powstaniem krost o białym szczycie.
Leczenie trądziku nie jest sprawą łatwą. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. W przypadku niektórych osób do pozbycia się problemu wystarczy zmiana diety a inni będą potrzebować silnych leków, które może wypisać jedynie dermatolog, po konsultacji. Na pewno w każdym przypadku należy dbać o higienę, która jest nieodłącznym elementem zapobiegania zmianom skórnym.
Ostatnio wielka popularność sprzyja domowej kuracji cebulowej. Wystarczy dwa razy dziennie rano i wieczorem posmarować twarz przekrojoną cebula na pół, by po okołu dwóch tygodniach pożegnać problem trądziku i tłustej skóry.