Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Uroda i pielęgnacja

Trądzik – problem nie tylko nastolatek

Od wielu lat w świadomości społeczeństwa istnieje mit, że  trądzik to problem wyłącznie nastolatek. Ostatnimi czasy jednak coraz więcej dorosłych  miewa problemy z cerą.

Spowodowane jest to występowaniem  bakterii beztlenowych, które  doskonale rozwijają się pod makijażem starannie robionym rano i nie zmywanym przez kilkanaście godzin. Dlatego jeżeli masz problem z cerą unikaj podkładów i pudrów!

Trądzik to jednak nie tylko problem twarzy, może on występować także na plecach, ramionach, dekoldzie czy nawet brzuchu.  Taka nietypowa lokalizacja jest często wynikiem złego doboru ubrań, wykonanych najczęściej ze sztucznych tworzyw, nie przepuszczających powietrza. Mają na to wpływ również stosowanie bardzo silnych, uczulających proszków do prania.

Najczęstsze mylne spostrzeżenia na temat trądziku:

  1. Trądzik jest wynikiem zaniedbania higieny. Nic bardziej mylnego! Trądzik jest wynikiem gry hormonów w naszym organizmie. Każda kobieta zauważa, ze krosty, które pojawiają się na jej twarzy  występują głównie w czasie owulacji lub w trakcie menstruacji. Te dwa etapy w cyklu miesięcznym kobiety charakteryzują się dużymi wahaniami stężenia hormonów, między innymi estradiolu i hormonu luteinizującego (LH). U mężczyzn trądzik jest wynikiem wzrostu męskich hormonów płciowych. Często trądzik występuje u mężczyzn z bujnym  życiem seksualnym.
  2. Nasza dieta nie wpływa na powstawanie trądziku. To także mit z którym należy się pożegnać. Do występowania trądziku często przyczyniają się takie produkty jak: ketchup, musztarda, chrzan, ocet, kiszona  kapusta, coca-cola, tłuste mięso, czarna herbata, pasztety, alkohol, chipsy,  prażynki, tłusty nabiał, potrawy marynowane czy papryka.  Dlatego osoby mające problem z trądzikiem powinny unikać wyżej wymienionych rzeczy. Powinno się wtedy prowadzić zdrowy styl życia, oparty na diecie małokalorycznej- ok. 1500 kcal, skomponowanej z chudego  mięsa i nabiału a także dużej ilości owoców i warzyw. Do picia zalecana jest niegazowana woda mineralna.
  3. Na trądzik pomoże Ci słońce. Od wielu lat uważano że po to aby pozbyć się trądziku należy długo opalać się, co ma przyczynić się do wysuszenia skóry i pozbycia się nieprzyjemnego problemu. Niestety jest to recepta tylko na chwilę. Rzeczywiście słońce wysusza naszą skórę, co przynosi tymczasową poprawę w leczeniu, niestety po kilkunastu tygodniach trądzik powraca i to ze wzmożona siłą. Lecząc w ten sposób trądzik należy pamiętać, że nagminne opalanie przyczynia się do powstawania czerniaka-często pojawiającego się złośliwego nowotworu skóry. Nowe badania medyczne udowodniły, że nawet kremy z filtrem nie zabezpieczają naszej skóry przed tym nowotworem. Dlatego zaleca się umiar i  rozsądek w opalaniu.
  4. Każdą krostę należy wycisnąć. Wiele kosmetyczek podkreśla, że skórę zmienioną trądzikowo należy oczyszczać przynajmniej raz w tygodniu. Niestety  takie przekonanie sprawiło, że u wielu osób trądzik zaostrzył swój przebieg. Często też zaczął mu towarzyszyć stan zapalny, objawiający się zaczerwienieniem i pieczeniem skóry a także powstaniem krost o białym szczycie.

Leczenie trądziku nie jest sprawą łatwą. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. W przypadku niektórych osób do pozbycia się problemu wystarczy zmiana diety a inni będą potrzebować silnych leków, które może wypisać jedynie dermatolog, po konsultacji.  Na pewno w każdym przypadku należy dbać o higienę, która jest nieodłącznym elementem zapobiegania zmianom skórnym.

Ostatnio wielka popularność sprzyja  domowej kuracji cebulowej. Wystarczy dwa razy dziennie rano i wieczorem posmarować twarz przekrojoną cebula na pół, by po okołu dwóch tygodniach pożegnać problem trądziku i tłustej skóry.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Dieta

Łuszczyca paznokcia – ten, kto na nią cierpi, dobrze wie, jak twardym jest przeciwnikiem. Jej objawy są często trudne do wyleczenia, wystarczy natomiast jeden...

Copyright © 2020 Medica.pl