Aromaterapia, bo ciało musi żyć w zgodzie z duszą

Obecnie oprócz tradycyjnych metod leczenia proponuje się nam różne metody medycyny komplementarnej. Jednym ze sposobów takiego właśnie leczenia jest aromaterapia. Poniżej znajdziecie Panie (i Panowie też) uwag kilka na temat tej niekonwencjonalnej metody leczenia.

Aromaterapia polega, najprościej rzecz ujmując, na zastosowaniu olejków eterycznych na podbudowie roślinnej do masażów, kąpieli czy też innych zabiegów w celu regeneracji ludzkiego organizmu i pobudzenia jego podstawowych funkcji życiowych.

Przyjmuje się, że olejki aromatyczne są wytwarzane z blisko z dwóch tysięcy roślin, przy czym większość z nich jest zupełnie nieznana przeciętnemu człowiekowi. Z tych gatunków uzyskuje się niezwykle cenne olejki eteryczne, o pięknej woni, które są stosowane przez specjalistów z zakresu aromaterapii.

Pozyskiwanie olejków eterycznych jest dość skomplikowane. Wykorzystuje się do tego jedną z trzech metod tj. destylację, ekstrakcję bądź też wytłaczanie. Najbardziej kosztowną metodą jest ekstrakcja, dlatego też olejki eteryczne uzyskiwane tą metodą są najrzadziej spotykane, ale są również uznawane za najszlachetniejsze.

Pierwsze wzmianki na temat aromaterapii pochodzą sprzed 3500 lat p.n.e. z terenu wspóczesnego Egiptu. Dopiero jednak w XX wieku, a konkretnie w 1937 roku, wprowadzono do użycia termin „aromaterapia”. Uczynił to Rene Gattefosse, francuski chemik. Odbywało się to w dosyć nietypowych okolicznościach. Podczas przeprowadzania pewnego eksperymentu Gattefosse mocno poparzył się i przez przypadek włożył bolącą rękę do pojemnika z olejkiem lawendowym. Dzięki temu ręka wygoiła się nadspodziewanie szybko, bez śladów jakiegokolwiek oparzenia. Odtąd Gattefosse zajął się badaniem niezwykłych ( szczególnie antyseptycznych) właściwości olejków eterycznych.

Nauka ta bujnie rozwijała się w kolejnych latach. Wielce na tym polu zasłużył się również francuski chirurg Jean Valnet, który w 1964 roku opublikował książkę Aromaterapia. Uznaje się ją za pierwszy podręcznik do aromaterapii.

Obecnie zwraca się szczególną uwagę, że poszczególne olejki eteryczne mają nieco inne właściwości i służą innym celom. Przykładowo olejek uzyskiwany z drzewa herbacianego wzmacnia układ immunologiczny, mirra kojąco wpływa na schorzenia jamy ustnej i gardła, a cyprys, jaśmin oraz ylang – ylang rzekomo pomagają zwalczać uczucie zazdrości.

Stosowanie olejków eterycznych zwykle jest dosyć proste i jasne. Dlatego większość z nich możemy wykorzystywać w domowych pieleszach. Najczęściej olejki stosowane są do masażów. Podczas takiej czynności bowiem substancja zawarta w olejku bardzo łatwo przenika do układu krwionośnego i szybko uwalnia swe właściwości.

Innymi przykładami wykorzystania olejków eterycznych są: kąpiele, inhalacje oraz kompresy eteryczne. Przy przygotowywaniu kąpieli opartej na olejkach eterycznych należy pamiętać, że do wody należy dodać jedynie kilka kropel substancji oraz dokładanie wymieszać substancję z wodą. W przeciwnym razie może dojść do podrażnienia skóry i zamiast pomóc tylko sobie zaszkodzimy.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że nie wskazane jest stosowanie olejków eterycznych przez kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby mające skłonność do alergii skórnych. Jeżeli tylko zachowamy powyższe środki ostrożności aromaterapia wzbogaci nasze życie i pomoże cieszyć się dobrym zdrowiem!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz