Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MedicaMedica

Profilaktyka i leczenie

Hipomagnezemia, czyli niedobór magnezu. Jakie są przyczyny?, objawy?, diagnostyka i leczenie?

Magnez jest ważny dla wielu procesów zachodzących w organizmie, w tym dla przemiany materii, syntezy białek i kwasów nukleinowych, transportu jonów w komórkach oraz stabilizacji błon komórkowych. Ponadto, magnez pełni kluczową rolę w procesach związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego, mięśni i serca. 

Dlatego tak ważne jest utrzymanie go na optymalnym poziomie.

Przyczyny niedoboru magnezu

Niedobór magnezu może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym:

  • niedożywieniem lub niedoborem magnezu w diecie
  • zwiększonym wydalaniem magnezu z moczem z powodu chorób nerek lub przyjmowania niektórych leków moczopędnych
  • przewlekłymi chorobami jelitowymi, takimi jak choroba Crohna lub celiakia, które utrudniają wchłanianie magnezu z pożywienia
  • alkoholizmem – nadmiar alkoholu zaburza wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego i zwiększa jego wydalanie z moczem
  • zwiększonym wydalaniem magnezu z organizmu w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego lub nadmiernego pocenia się
  • niektórymi chorobami hormonalnymi, np. nadczynnością przytarczyc lub niedoczynnością tarczycy
  • przyjmowaniem niektórych leków, takich jak diuretyki, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwwymiotne, leki przeciwkwasowe i niektóre antybiotyki

Objawy niedoboru magnezu 

Niedobór magnezu może manifestować się na wiele sposobów, w tym przez objawy fizyczne, emocjonalne i neurologiczne. Niektóre z objawów niedoboru magnezu to:

  • kurcze mięśni, szczególnie w nocy
  • bóle głowy 
  • zmęczenie i osłabienie 
  • trudności w koncentracji 
  • zaburzenia emocjonalne (niepokój, drażliwość i zmienność nastrojów)
  • zaburzenia snu 

99% magnezu znajduje się w komórkach!

Praktycznie cały magnez w organizmie (ok. 99%) znajduje się wewnątrz komórek, gdzie bierze udział w procesach metabolicznych i regulacji licznych funkcji komórkowych. Tylko niewielka ilość magnezu (ok. 1%) występuje w płynie pozakomórkowym, w tym we krwi. 

To właśnie stężenie magnezu w surowicy krwi jest najczęściej badanym parametrem przy ocenie niedoboru magnezu w organizmie.

Diagnostyka poziomu magnezu w organizmie

Prawidłowe stężenie magnezu w surowicy krwi wynosi zazwyczaj między 0,65 a 1,2 mmol/l. W przypadku podejrzenia niedoboru magnezu lub hipomagnezemii ważne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, w tym badania stężenia magnezu we krwi, badania moczu i oceny objawów klinicznych pacjenta.

Dodatkowo, w celu ustalenia przyczyn hipomagnezemii, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, takich jak:

  • badanie stężenia hormonów przytarczyc
  • badanie stężenia witaminy D
  • badanie poziomu aldosteronu i reniny
  • badanie stężenia hormonów tarczycy
  • badanie stężenia kortyzolu

W niektórych przypadkach konieczne może być również wykonanie badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Leczenie niedoborów

W przypadku łagodnej przewlekłej hipomagnezemii bez objawów zwykle zaleca się zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w magnez lub przyjmowanie suplementów magnezu w formie doustnej. Dobrym źródłem magnezu są przede wszystkim orzechy, nasiona roślin strączkowych, zielone warzywa liściaste, pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce morza, ryby oraz niektóre gatunki mięsa.

W przypadku ciężkiej hipomagnezemii lub gdy występują objawy, takie jak skurcze mięśni, arytmia serca, drgawki, zaburzenia nastroju czy zaburzenia snu, konieczne jest podawanie magnezu w postaci dożylnych kroplówek lub zastrzyków. Leczenie należy przeprowadzić pod kontrolą lekarza.

Regularne kontrolowanie poziomu magnezu 

Kontrole stężenia magnezu we krwi powinny być wykonywane u pacjentów narażonych na hipomagnezemię, w tym u osób z chorobami prowadzącymi do niedoboru magnezu oraz u osób przyjmujących leki, które mogą wpływać na stężenie magnezu we krwi. Regularne kontrole pozwalają na wcześniejsze wykrycie niedoboru magnezu i wdrożenie odpowiedniego leczenia, zanim pojawią się objawy hipomagnezemii.

Zobacz inne wpisy

Dieta

Znany naszym babciom pełen witamin sok brzozowy wraca do łask. Ten naturalny specyfik kupić można obecnie zarówno w sklepach ekologicznych, jak również w Internecie,...

Bez kategorii

Łuszczyca – choroba naszych czasów Według raportu Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa na tę chorobę...

Zdrowie psychiczne

„Czuję ciepło, serce zaczyna mi szybciej bić… drżą kolana… co się dzieje?! Boże, chyba jestem chora. Tak, na pewno. Mam czterdzieści lat, uderzenia gorąca...

Kosmetyki naturalne

Fenomenalnych, skutecznych, pięknie pachnących i ładnie opakowanych szamponów znajdziemy na rynku dziesiątki, a każdy z nich obiecuje spektakularne efekty: piękne, lśniące i mocne włosy...

Copyright © 2020 Medica.pl